
Titel: | Geheel de Uwe |
Auteur: | Connie Palmen |
Verschenen: | 2002 |
Uitgeverij: | Prometheus |
Niveau: | ![]() |
Thema's | Kunst en Kunstenaar |
Liefde | |
Op zoek naar je wortels | |
Ouders en Kinderen | |
Rebellie | |
Ziekte en dood | |
Vrouwenstrijd | |
Berust op werkelijkheid | |
Pagina's: | 383 |
Blurb: | Het overlijden van een fascinerende man schokt vier heel uiteenlopende vrouwen. |
Eerste zin: | Wat me het meest verbijsterde is hoe vrienden en kennissen logen over de laatste keer dat ze hem zagen. Liegen is misschien te sterk uitgedrukt, het is aardiger om te veronderstellen dat ze zich vergisten. |
Samenvatting
Het is een biografie van ene Salomon Schwartz, in wie gemakkelijk Ischa Meijer te herkennen valt. Het opmerkelijke is dat je deze Schwartz leert kennen door de ogen van vier vrouwen die allemaal een belangrijke rol in zijn leven speelden: een non, een hoer, een psychiater en een actrice. Zij vertellen over wat hij voor hen betekende, maar ook over allerlei onderwerpen die in het contact met hem belangrijk waren. En dat levert heel boeiende bespiegelingen op, over acteren, over geld en gevoelens, over wat mensen van deze tijd bezighoudt.
Een bepaald niet gemakkelijk boek dus, maar voor de al enigszins geoefende lezer die van ‘een uitdaging’ houdt, een meeslepend verhaal van bijna 400 bladzijden.
Biografie auteur
Connie Palmen (*1955) debuteerde in 1991 met De wetten, een verhaal over een meisje dat op weg naar haar volwassenheid van zeven opmerkelijke mannen hoopt te leren hoe ze moet leven. Daarna verscheen in 1995 De vriendschap, het verhaal van twee vriendinnen, op drie momenten in hun leven: op de basisschool, in de puberteit, en als jong volwassenen. Palmen heeft een universitaire studie filosofie achter de rug en dat merk je in haar werk. Ze vindt het vertellen van een verhaal veel minder interessant dan filosoferen over de achtergronden van menselijk gedrag. In De vriendschap gaat ze bijvoorbeeld diep in op afhankelijkheid. Afhankelijkheid van mensen, in familie- en vriendschapsrelaties, en afhankelijkheid van dingen: verslavingen: aan drank, aan eten, aan roken. Ze kreeg een relatie met de zeer getalenteerde journalist, interviewer en schrijver Ischa Meijer (auteur bijvoorbeeld van het imponerende boek Brief aan mijn moeder). Hij stierf plots, aan een hartaanval. Connie Palmen schreef het indrukwekkende boek IM (1998) over hun relatie en de verwerking van zijn dood. In 2002 verscheen Geheel de Uwe, een bepaald niet eenvoudige, maar wel interessante roman.
Tip:
Connie Palmen De vriendschap
Dit boek is ook filosofisch getint en geschreven in dezelfde stijl.
Doeschka Meijsing Over de liefde
Dit is een boek met ook veel bespiegelingen over de vraag wat iemand in je leven kan betekenen.